202005.29

Ubezpieczenia komunikacyjne – rozwiązania poprawiające bezpieczeństwo

Chociaż wypadków drogowych z roku na rok jest coraz mniej (przeczytaj nasz artykuł o wypadkach drogowych w Polsce w 2019 roku: Wypadki drogowe w Polsce w 2019 roku) to nadal ich liczba jest bardzo wysoka. Czasami, mimo przestrzegania wszystkich zasad bezpieczeństwa ruchu drogowego, wypadki się zdarzają z winy innych kierowców. Ponadto samochód może zostać skradziony, odmówić posłuszeństwa w wyniku awarii albo zostać uszkodzony w przez działania sił natury.

Jak się ochronić przed takimi zdarzeniami? Jak sprawdzić, żeby ich skutki nie były zbyt dotkliwe? Rozwiązaniem są ubezpieczenia komunikacyjne i to nie tylko w zakresie obowiązkowego OC.

Co oprócz obowiązkowego OC?

Autocasco

W ramach ubezpieczenia AC, czyli Autocasco, towarzystwa ubezpieczeniowe oferują ochronę na wypadek szkód powstałych wskutek zdarzeń losowych (np.  pożar, grad), kolizji, wandalizmu czy kradzieży. Często zakres ubezpieczenia zawarty jest w formule All Risk, co oznacza, że objęte ochroną są wszystkie zdarzenia, które nie zostały wskazane w wyłączeniach.

Autocasco może również pokryć koszty związane ze zniszczonym lub skradzionym prawem jazdy, dowodem rejestracyjnym lub zgubionymi kluczykami.

W ramach AC ubezpieczyciele często oferują też gwarancję sumy ubezpieczenia, co oznacza, że suma ubezpieczenia będzie niezmienna przez cały rok umowy. W przypadku braku takiej gwarancji, suma ubezpieczenia zostanie wyliczona w odniesieniu do wartości auta na dzień szkody.

Warto zwrócić też uwagę na udział własny. Im jego kwota jest niższa, tym mniejszy jest koszt napraw, który należy pokryć z prywatnych środków lub budżetu firmy (w przypadku przedsiębiorstw). Niektórzy ubezpieczyciele oferują autocasco z zupełnie zniesionymi udziałami własnymi. Czasami jednak wyższy udział własny przekłada się na niższą składkę. Należy więc zastanowić się, które rozwiązanie będzie korzystniejsze.

Assistance

Assistance komunikacyjny to bardzo popularna forma ubezpieczenia, która polega na natychmiastowym zorganizowaniu profesjonalnej pomocy w nagłych zdarzeniach związanych z posiadaniem i użytkowaniem pojazdu. Jest wyjątkowo przydatny w najmniej spodziewanych momentach. Awaria samochodu w nocy, w lesie, na zupełnym pustkowiu? Centrum pomocy assistance działają całą dobę, dlatego dzięki tej usłudze kierowca nigdy nie znajdzie się w sytuacji bez wyjścia.

Tę usługę zawiera się równocześnie z OC lub AC. Assistance zapewnia holowanie samochodu w kraju i za granicą (są produkty, które oferują nawet do 1500 km za granicą oraz bez limitu kilometrów na terenie Polski), ale w ramach tego ubezpieczenia można liczyć również na innego rodzaju pomoc, np. dostarczenie paliwa, gdy skończy się ono na trasie, pomoc techniczną na miejscu awarii,  pomoc medyczną lub pomoc prawną.

Ochrona szyb i opon

Oprócz ubezpieczenia autocasco właściciele samochodów mają także możliwość objęcia dodatkową ochroną szyb pojazdów. Wystarczy niewielki kamyk, który wyskoczy spod koła innego auta, aby zbić szybę, a jej ponowne wstawienie to istotny wydatek. Ubezpieczenie szyb pokrywa więc koszty związane z tego typu naprawami a ubezpieczyciele w ramach swoich ofert gwarantują współpracę z renomowanymi serwisami. Tego typu ubezpieczenie można wykupić zarówno dla pojazdów osobowych jak i samochodów dostawczych.

Ubezpieczenie opon często zawierane jest razem z ubezpieczeniem szyb, zwłaszcza w polisach komunikacyjnych dla flot. Tego typu ochrona istotna jest zwłaszcza dla pojazdów, które pokonują bardzo duże odległości i narażone są na uszkodzenia opon lub kół.

Ubezpieczyciele w ramach ubezpieczenia zapewniają organizację i pokrycie kosztów wymiany koła lub kół na miejscu zdarzenia lub holowanie do warsztatu i pokrycie kosztów naprawy. Kierowca  samochodu objętego ochroną może także otrzymać pomoc telefoniczną na przykład w postaci informacji o najbliższych zakładach wulkanizacyjnych, sklepach z oponami czy punktów przechowywania opon.

NNW – następstwa nieszczęśliwych wypadków

W ramach ubezpieczeń komunikacyjnych towarzystwa ubezpieczeniowe oferują także ochronę następstw nieszczęśliwych wypadków. Gwarantuje ona kierowcy i/lub pasażerom (w zależności od rodzaju ubezpieczenia) wypłatę świadczenia w razie nieszczęśliwego wypadku komunikacyjnego lub wypadku podczas wsiadania czy wysiadania z pojazdu, albo w czasie postoju. Oprócz standardowego zakresu jakim jest wypłata za śmierć lub uszczerbek na zdrowiu, NNW komunikacyjne często oferuje zasiłek dzienny w przypadku niezdolności do pracy kierowcy i/lub pasażerów w wyniku nieszczęśliwego wypadku czy pokrycie kosztów leczenia związanych z wypadkiem.

Ochrona Prawna

Ubezpieczenie ochrony prawnej posiadaczy pojazdów mechanicznych pokrywa koszty związane na przykład z kosztami sądowymi, poradami prawnymi czy wynagrodzeniem prawnika, które poszkodowany musi ponieść w związku z wypadkiem. Ochrona prawna to ciekawy produkt, zwłaszcza dla tych firm, które nie mają rozbudowanego działu prawnego. Warto zwrócić uwagę, aby tego typu ubezpieczenie obejmowało ochronę prawną w Polsce i za granicą.

Bezpieczna Jazda i inne benefity poprawiające bezpieczeństwo kierowców

Oczywiście ubezpieczenie nie uchroni przed wypadkami. Aby zmniejszyć ryzyko wystąpienia nieszczęśliwego zdarzenia warto skorzystać z kursów bezpiecznej jazdy. Tego typu zajęcia oferowane są zarówno dla osób indywidualnych jak i dla firm. Szkolenia mogą obejmować nie tylko naukę bezpiecznej jazdy, może to być także nauka jazdy ekonomicznej, zajęcia na symulatorach, które uczą jak zachować się w sytuacji dachowania czy podczas niekorzystnych warunków atmosferycznych.

Oprócz nauki bezpiecznej jazdy, kierowcy mogą również szkolić się z pierwszej pomocy, uczęszczać na zajęcia z psychologiem ruchu drogowego, dzięki którym lepiej rozumieją własne zachowania na drodze i ich wpływ na innych uczestników.

Szkolenia z bezpiecznej jazdy mogą stanowić bardzo wartościową częścią benefitów dla pracowników.